Historia konopi by PBG

Historia konopi by PBG

1 widoki
0

Historia stosowania konopi

Materiały edukacyjne Prospector Beauty Group

 

Konopie, jak wynika z istniejących wzmianek historycznych istniały już ponad 8 tysięcy lat przed naszą erą, były jedną z najstarszych roślin uprawnych, jej nasiona i olejek konopny był używany w Chinach jako pożywienie już 6 tysięcy przed naszą erą. Zastosowanie konopi do produkcji tkanin, sznurów i lin zostało opisane w wielu podaniach historycznych. 100 lat p.n.e. w Chinach rozpoczęto produkcję papieru z konopi. Nasiona i olej z konopi do dzisiejszego dnia dodawany jest do odżywczych receptur produktów spożywczych, czy do szamponów, mydeł i balsamów.

Istniało także stosowanie konopi w celach rekreacyjnych i leczniczych. Jedną z zachowanych wzmianek była historia cesarza Chin Shen Nenga (2737 r. p.n.e.) o stosowaniu konopi w celach terapeutycznych. Opisy wyciągu o nazwie bhang z liści i kwiatów konopi jako „świętej trawy” pojawiło się także przed naszą erą w tekstach hinduskich Atharvaveda (ok. 2000 r. p.n.e.). W Indiach wyznawcy Sziwa stosowali konopie z religijnym namaszczeniem. Także starożytne teksty perskich przekazów religijnych określają bhang jako „dobry narkotyk”. W czasach Plutarcha w Chinach (100 r. p.n.e.), taoiści stosowali konopie jako środek odurzający. W Grecji Herodot (430 r. p.n.e.) opisuje w swoich „Dziełach” rekreacyjne i rytualne zastosowanie konopi przez Scytów.

100 lat przed naszą erą w zielniku „Pen Ts’ao Ching” opisane zostały psychotropowe właściwości konopi, około 70 lat n.e. grecki lekarz z czasów Nerona Dioskurydes wymienia medyczną marihuanę w swojej Farmakopei, także grecki lekarz Galen (130-200 r. n.e.) opisuje medyczne właściwości konopi.

Mieszkańcy Indii rozróżniali kilka rodzajów marihuany tj. gandzi (ekstrakt z kwiatostanów), bhang (wyciąg z liści i kwiatów w formie napoju), czy charas (żywica).

Marihuana w postaci haszyszu prawdopodobnie pojawił się później, ale dzięki swojej konsystencji był łatwiej rozprzestrzeniany w postaci kostek żywicznych, był popularny w krajach arabskich i pojawiał się w wielu przekazach historycznych. (wzmianki ok. 1100 r. n.e.).

Żydowski Talmud wspomina o euforycznych właściwościach konopi (500-600 r. n.e.), arabski zbiór opowieści „Baśnie 1001 nocy” opisuje właściwości odurzające i afrodykazjalne marihuany.

Haszysz rozprzestrzenił się poprzez podróżników arabskich, Marco Polo opisuje historię Hasana-ibn-Sabbah stosującego haszysz. Fajki z marihuaną pojawiły się w całej Afryce. W 1532 r. francuski lekarz Rabelais w swojej „Gargantua i Pantagruel” wspomina o medycznych efektach marihuany. Także Henryk VIII nakłada kary na rolników, którzy odmawiają uprawy konopi. Niewolnicy zawieźli konopie także do Brazylii, pojawia się także wiele wzmianek o terapeutycznych właściwościach konopi. Między innymi portugalski lekarz Garcia da Orta w 1563 r. czy chinski Li Shih-Chen w 1578 r. opisuje właściwości przeciwwymiotne i antybiotyczne marihuany.

W 1600 roku Anglia importuje konopie z Rosji. Pojawiają się uprawy konopi. W 1621 r. w “Anatomii Melancholi” Burtona, zostaje opisane działanie leczące depresję. W Azji rośnie handel haszyszem, a osadnicy w Ameryce zaczynają uprawiać konopie. Dzięki inwazji Napoleona haszysz trafił także do Francji, Napoleon ogłosił całkowitą prohibicję, kiedy zauważył, jak wielu żołnierzy przenieśli kult haszyszu.

W 1800 r. plantacje marihuany rozkwitają w stanach Mississippi, Georgai, Kalifornia, Południowa Karolina, Nebraska, Nowy Jork czy Kentucky. W 1840 roku w Ameryce dostępne jest leczenie z wykorzystaniem konopi, w 1846 francuski lekarz Moreau publikuje “Haszysz i choroby psychiczne” . W latach 1850-1915 r. marihuana jest stosowana w Stanach Zjednocznych jako lek, dostępny w aptekach i sklepach. W 1890 r. lekarz Królowej Wiktorii przepisuje jej medyczną marihuanę jako lekarstwo.

Lekarze przepisywali leki na bazie konopi na wszystko – jako środki przeciwbólowe, przeciwzapalne czy przeciwwymiotne.

Pierwsze regulacje pojawiają się na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1906 Stany Zjednoczone wydaja “Drug Act” regulujący i nakazujący określenie substancji tj. alkohol, opium, kokaina czy konopie, użytych w produktach.
Początek 20 wieku to popularyzacja palenia haszyszu na Bliskim Wschodzie. W 1914 r Stany Zjednoczone w “Harrison Act” określają stosowanie marihuany jako przestępstwo.
1915-1927 w Stanach Zjednoczonych (wybrane stany) zostaje wprowadzony zakaz stosowania konopi poza celem leczniczym. W 1928 r. zakazano stosowania konopi w Wielkiej Brytanii.
W 1934-1935 Chiński rząd wprowadza zakaz upraw konopi.

W latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, stosowanie marihuany zostało ograniczone, ale lata 60-te to wzrost konsumpcji szczególnie pośród mniejszości społecznych. Pojawiły się artykuły wiążące stosowanie marihuany z doprowadzeniem do uzależnienia od narkotyków twardych tj, heroina. Dopiero za czasów Ronalda Reagana wiele kar za posiadanie marihuany zostało zminimalizowane.

Legislacja przeciwko konopiom zatrzymała rozwój zastosowania leczniczego konopi, ale ponownie już w latach 70tych pojawiły się badania udowadniające pozytywne działanie marihuany w leczeniu jaskry. W 1975 pojawia się farmaceutyk „nabilone” na bazie kannabinoidów. W 1985 roku FDA zatwierdza dronabinol, syntetyczny odpowiednik THC, jako lek wspomagający choroby nowotworowe, a w 1992 roku jako lek na syndrom wyniszczenia AIDS.

W 1962 na Uniwersytecie w Jerusalem Raphael Mechoulam, profesor chemii leczniczej rozpoczyna wieloletnie badania dotyczące konopi. On i jego koledzy wyizolowali i objaśnili chemiczną strukturę THC, CBD i wielu innych kannabinoidów roślinnych. Odkryli istnienie receptorów w naszym organizmie reagujących na kannabinoidy, opisał działanie naszego układu endokannabinoidowego, a tym samym wykazał możliwości wykorzystania kannabinoidów w leczeniu wielu chorób.

Obecnie 29 z 50 stanów USA zezwala na stosowanie marihuany w celach medycznych. W 2012 roku Waszyngton i Kolorado jako pierwsze zalegalizowały jej rekreacyjne używanie, a w ich ślady poszły kolejne stany, w tym Massachusetts, Kalifornia.

W Polsce zarówno import, produkcja, sprzedaż, jak i samo posiadanie marihuany, która jest traktowana jak inne narkotyki jest nielegalne i stanowi przestępstwo, zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. „o przeciwdziałaniu narkomanii”. Polska jak inne kraje europejskie zalegalizowała jednak medyczne używanie konopi indyjskich ustawą z dnia 7 lipca 2017 r., która weszła w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. W jej treści jest mowa o produktach z których pacjenci będą mogli korzystać: zioła konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi innych niż włókniste, które teraz stanowią surowiec farmaceutyczny.

O autorze